Bratislavsky sachovy zvaz

Turnaje a podujatia

„Za Ondrejom Szȍlȍsom“

Vo veku 75 rokov nás navždy opustil dlhoročný člen Šachového klubu STRELEC Devínska Nová Ves, šachový hráč a priateľ Ondrej Szȍllȍs.

Bol dlhoročnou oporou ligových družstiev reprezentujúcou mestskú časť Devínska Nová Ves. Slovensko reprezentoval na medzinárodnom poli v korešpondenčnom šachu. Skvelý, skromný, obetavý, svedomitý a obetavý a milujúci človek, ktorý svoj život zasvätil rodine, práci a šachom.

Nikdy neváhal pomôcť a poradiť slabším a menej skúseným.

Česť jeho pamiatke.

Ondrej Szȍlȍs vpravo (čierny) pri partii s GM Milanom Pacherom na turnaji O pohár firmy DANSK 2015.

Ing. Marián Jurčák – predseda Šachového klubu Strelec Devínska Nová Ves

 

18. ročník LŠT Koník 2019 - propozície

Propozície k 18. ročníku letého šachového tábora Koník - ktorý sa uskutoční 5.7. - 14.7.2019 v rekreačnom zariadení Škola v prírode Kľačno si môžete stiahnuť na našom webe (Propozície 18. ročník LŠT Koník 2019). Pre viac informácií (fotogalérie, história, atď.) prosím navštívte stránku usporiadateľa konik.interchess.sk.

 

22.6.23 - posledná prednáška zo seriálu prednášok GM Ftáčnika

Šachový klub ŠK Slovan Bratislava pokračuje v seriáli prednášok veľmajstra Ľubomíra Ftáčnika. Prednášky sa konajú každé dva týždne v klubovni Slovana na ZŠ Černyševského vo štvrtky o 16:30.

Posledná prednáška tohto cyklu bude vo štvrtok 22.6.2023 o 16:30 na tému

Zaujímavé partie moderného šachu

Na vybraných partiách z nedávnych turnajov bude GM Ftáčnik demonštrovať aktuálne trendy v otvoreniach, strategické a taktické finesy moderného šachu v strednej hre i v koncovkách partií.

Počítame s tým, že ďalší cyklus prednášok začne po letných prázdninách, pravdepodobne od polovice septembra. Presný termín Vám oznámime začiatkom septembra.

Vstupný poplatok je 2 € pre členov ŠK Slovan a 3 € pre ostatných záujemcov.

VV ŠK Slovan

 

2.turnaj začiatočníkov - RICOH Chess Tour 24.november 2021

Obľúbený seriál Turnajov začiatočníkov na ŠK Slovan sa po sľubnom októbrovom začiatku nútene prerušil. Čiastočne sa ho pokúsil nahradiť online turnaj na serveri lichess.org. Snahou organizátorov bolo čo najviac napodobniť turnaj naživo, preto bol zvolený presne pôvodne plánovaný termín 24.11.2021 (tradičná streda, začiatok od 17:00, tempo 2x7 min. + 3s/ť je približne ekvivalentom pre 10-minútovky naživo), pričom boli oslovení medzitým prihlásení hráči do turnaja naživo, aby sa prihlásili online. Väčšina z pôvodne prihlásených túto možnosť využila. Spolu sa turnaja zúčastnilo 27 účastníkov, z toho až 9 dievčat (až 1/3!).

Vo veľmi bojovnom turnaji (len 5% remíz!), kde sa žiadny z účastníkov nevyhol porážke, zvíťazil so ziskom 6 bodov 8-ročný Tomáš Livňanský (tomasliv), o pol bodu pred svojim starším bratom Michalom Livňanským (miskoliv), ktorý mladšieho brata vo vzájomnej partií ako jediný porazil. Do boja o prvé priečky sa zapojil aj ešte len 6-ročný Martin Srnák (Martinkoponozka), ktorý získal 5,5 bodu. Medailisti potvrdili dominanciu členov ŠK Doprastav Bratislava, ktorých sa na turnaji zúčastnilo až 7. Medzi dievčatami bola tesne najlepšia Daniela Blahová (Dandyislost) z ŠK DPS Bratislava, ktorá skončila so 4-mi bodmi na 9.mieste. Hneď za ňou s rovnakým počtom bodov skončila Zuzana Škerlíková (ObviouslyNotMagnus), ktorá reprezentuje ŠK Slovan Bratislava, treťou v poradí bola s rovnakým ziskom 4-och bodov Sophia Valentová (SophiaValentova) z KŠN Bratislava. Potešila aj vysoká účasť až 6-tich hráčov a hráčok z krúžku ZŠ Tupolevova Bratislava a tiež jeden účastník zo zahraničia Kryštof Sulek z nemeckého Coburgu.

Čítať ďalej...

26.ročník Memoriálu Dr. J. Federiča - Majstrovstvá BA kraja v rapide jednotlivcov 2022 v Modre

V sobotu 4. júna 2022 sa v Kultúrnom dome Ľ. Štúra v Modre uskutočnil 26. ročník Memoriálu Dr. Jozefa Federiča, súčasťou ktorého boli aj Majstrovstvá Bratislavského kraja v rapid šachu jednotlivcov pre rok 2022. Turnaja na 9 kôl s tempom 2x10 minút/ťah sa zúčastnilo celkom 87 hráčov, i s medzinárodnou účasťou.

Priebeh turnaja bol veľmi bojovný a vyrovnaný do úplného záveru. Z víťazstva sa vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu napokon radoval GM Mikuláš Maník (ŠK Prakovce) so ziskom 8 bodov pred FM Martinom Jablonickým (ŠK Osuské), ktorý tiež získal 8 bodov. Na 3. mieste sa umiestnil GM Štěpán Žilka (ŠK Veľké Losiny) so ziskom 7,5 bodu.


Víťazi jednotlivých kategórií:
Najlepší Senior – FM Jozef Mudrák, TJ Vlčnov, 6 bodov
Najlepší Junior – Daniel Chlpek, ŠK Slovan Bratislava, 5,5 bodu
Najlepšia Žena – WFM Ekaterina Nikanova, 6 bodov
Rating do 1300 – Jiří Kaman, KŠ Pezinok, 4,5 bodu
Rating do 1500 – Teodor Malaschitz, ŠK Doprastav Bratislava,  5 bodov
Rating do 1700 – Lukáš Vaštík, Cirkevné CVČ Beluša, 5,5 bodu
Rating do 1900 – Daniel Chlpek, ŠK Slovan Bratislava, 5,5 bodu
Rating do 2100 – Petr Kapusta, TJ Vlčnov, 6,5 bodu

Majstrom Bratislavského kraja v rapid šachu sa pre rok 2022 stal GM Milan Pacher (ŠK Modra) so ziskom 7 bodov. Druhé miesto obsadil Martin Machata (ŠK Modra) 6,5 bodu a tretí skončil rovnako so ziskom 6,5 Miroslav Gruca (ŠK Senec). Medzi ocenenými z klubov BŠZ boli aj najlepší senior Richard Kolman (ŠK Slovan Bratislava) 5,5 bodu, junior Daniel Chlpek (ŠK Slovan Bratislava) 5,5 bodu a najlepšia žena Ema Walter (KŠN Bratislava) 4,5 bodu.

Celkové výsledky možno nájsť tu.

Na bezproblémový priebeh turnaja dohliadal hlavný rozhodca Marek Horváth s rozhodcom Tomášom Peričkom a riaditeľom turnaja Jánom Kišonom.

Tešíme sa na Vašu účasť na ďalších podujatiach!

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...