Bratislavsky sachovy zvaz

Turnaje a podujatia

MBA jednotlivcov a družstiev cez víkend 3.6. - 4.6.2023 v Modre

Milí šachoví priatelia,

Šachový klub Modra organizuje v tento víkend 3.6. - 4.6.2023 v poradí už 27. ročník nášho tradičného turnaja v rapid šachu jednotlivcov „Memoriál Dr. Jozefa Federiča", a v poradí 2. ročník v rapid šachu družstiev „JAVES CUP“.

 FedericOba turnaje sú zároveň súčasťou Majstrovstiev Bratislavského kraja v rapid šachu jednotlivcov a družstiev.

Turnaj odohráme v priestoroch Hotela Sebastian, Dukelská 4, Modra. Hrať sa bude švajčiarskym systémom na 9 kôl so zápočtom na FIDE.

Tempo turnaja je 2x10 min.+5 sek., hlavným rozhodcom bude Marek Horváth, ktorý je rozhodcom 1. tr. FIDE.

  

 

 

Časový harmonogram turnajov je počas obidvoch dní rovnaký:

8.00 – 9.00 hod – Prezentácia

9.30 – 13.00 hod – 1.-5-kolo

13.00 – 14.00 hod – Prestávka na obed

14.00 – 17.00 hod – 6.-9. kolo

17.15 – 17.30 hod – Slávnostné vyhodnotenie turnaja

Ostatné informácie sú uvedené v propozíciách jednotlivých turnajov.

https://www.chess.sk/files/turnaje/1_MBK_-_Memorial_Dr_J_Federica_2023.pdf

https://www.chess.sk/files/turnaje/1_MBK_-_2_Javes_Cup_druzstva_2023.pdf

Zoznam prihlásených: https://chess-results.com/tnr717420.aspx?lan=4&turd

Tešíme sa na Vás!

Ján Kišon, ŠK Modra, hlavný organizátor

Majstrovstvá Bratislavského šachového zväzu 2023

Organizácia Majstrovstiev Bratislavského šachového zväzu 2023 v klasickom šachu jednotlivcov bola rozhodnutím VV BŠZ pridelená šachovému klubu ŠK Slovan Bratislava ako súčasť 42. ročníka medzinárodného otvoreného turnaja OPEN Slovan, ktorý sa opäť vo chaotickom období pandémie opäť konal v tradičnom termíne 6. - 11.5.2023.

Turnaja sa zúčastnilo 37 hráčov, prevažne z klubov organizovaných v BŠZ, avšak v menšej miere boli zastúpení aj hráči zo vzdialenejších lokalít Slovenska a štyria cudzinci. V 7-kolovom turnaji so ziskom 6,5 bodu presvedčivo zvíťazil medzinárodný majster Štefan Mazúr (Liptovská šachová škola). O celý bod, teda so ziskom 5,5 bodu, za ním zaostali dvaja hráči domáceho klubu ŠK Slovan Bratislava GM Mikuláš ManíkIM Peter Petrán. Výsledky sú na https://chess-results.com/tnr747665.aspx?lan=4.

Titul majstra BŠZ pre rok 2023 lepším pomocným hodnotením získal GM Mikuláš Maník pôvodom z východu republiky, ktorý po minulej sezóne rozšíril káder extraligového klubu ŠK Slovan Bratislava. Medzinárodný veľmajster (od roku 2006) je vo viac ako 100-ročnej histórii turnaja prvým preborníkom BŠZ, ktorý získal krajský titul v hodnosti veľmajstra. Z predchádzajúcich šampiónov sa veľmajstrami neskôr stali aj GM Igor Štohl a GM Milan Pacher, no svoje úspešné majstrovské turnaje BŠZ odohrali ešte pred udelením najvyššieho hráčskeho šachového titulu - medzinárodný veľmajster FIDE. Celkovo 3. miesto, no 2. miesto medzi členmi BŠZ obsadil skúsený medzinárodný majster Peter Petrán, ktorý si súčasne odniesol aj cenu pre najlepšieho seniora BŠZ. Popri úspešnej hre s prehľadom ako prezident poriadajúceho klubu zvládal aj organizačné úlohy. Dominanciu hráčov ŠK Slovan tretím miestom medzi hráčmi z klubov BŠZ so ziskom 4,5 bodu potvrdil Ukrajinec Dmytro Nestorenko, ktorý už dlhšiu dobu reprezentuje klub poriadateľa, čím získal štatút naturalizovaného člena SŠZ, a teda aj BŠZ.

Čítať ďalej...

Seriál prednášok GM Ľubomíra Ftáčnika

ŠK SlovanŠachový klub ŠK Slovan Bratislava pokračuje v seriáli prednášok medzinárodného veľmajstra Ľubomíra Ftáčnika.

Prednášky sa konajú každé dva týždne v klubovni Slovana na ZŠ Černyševského vo štvrtky o 16:30.

Nasledujúca prednáška bude vo štvrtok 18.5.2023 od 16:30 na tému:

„Zaujímavé partie moderného šachu“

Na vybraných partiách z nedávnych turnajov bude prednášajúci demonštrovať aktuálne trendy v otvoreniach, strategické a taktické finesy moderného šachu v strednej hre i v koncovkách partií.

Ďalšia prednáška bude opäť o dva týždne 1.6.2023.

Vstupný poplatok je 2 € pre členov ŠK Slovan a 3 € pre ostatných záujemcov.

VV ŠK Slovan Bratislava

Majstrovské podujatia BŠZ 2023

Vážení šachoví funkcionári a organizační pracovníci a členovia klubov BŠZ, 
 

BŠZVýkonný výbor BŠZ na základe prihlášok do konkurzov pridelil majstrovské podujatia BŠZ na rok 2023 nasledovne:

 

 

 

 

 

(Otvorené) Majstrovstvá BŠZ v klasickom šachu jednotlivcov - 6.5.-11.5.2023 ako súčasť 42. ročníka Open Slovan, Bratislava v spolupráci s ŠK Slovan Bratislava - propozície, prihlásení, výsledky

(Otvorené) Majstrovstvá BŠZ v rapid šachu jednotlivcov - 3.6.2023 ako súčasť 27. ročníka Memoriálu Dr. J. Federiča, Modra v spolupráci s ŠK Modra - propozície, prihlásení, výsledky.  

(Otvorené) Majstrovstvá BŠZ v rapid šachu 4-členných družstiev - 4.6.2023 ako súčasť 2. ročníka JAVES Cup, Modra v spolupráci s ŠK Modra - propozície, prihlásení, výsledky.

(Otvorené) Majstrovstvá BŠZ v bleskovom šachu jednotlivcov - 4.8.2023 ako súčasť 3. ročníka festivalu Bratislavské šachové leto v spolupráci s Bratislavskou šachovou akadémiou a ŠK Dps - propozície, prihlásení, výsledky

Na majstrovské podujatia BŠZ 2023 Vás srdečne pozývame a tešíme sa na početnú účasť.

z poverenia VV BŠZ, Stanislav Vlček

Jarná prázdninová šachová Modra 2023

V pondelok 20.2. odštartovala šachová Modra turnajom "O pohár Ľudovíta Štúra 2023".

Erb SK ModraTurnaj sa hrá v príjemnom prostredí hotela Sebastián u Hoffera na 6 kôl tempom 2x 60 minút na partiu s prídavkom 30 sekúnd za každý vykonaný ťah.
Zabojovať o víťazstvo prišlo 25 hráčov z dvoch federácií. Prvým nasadeným je čerstvý držiteľ titulu FM, mladý a talentovaný Patrik Števík z klubu ŠK Junior CVČ Banská Bystrica. Najväčším konkurentom Paťovi by mal byť druhý nasadený Ondrej Vadila zo Slovana Bratislava. Našťastie nielen v šachu ale aj v iných športoch nie je núdza o prekvapivé výsledky a keď k tomu pripočítate talent a mladícku "drzosť" môže sa stať naozaj čokoľvek.
Víťaza turnaja a majiteľa Pohára Ľuduvíta Štúra pre rok 2023 spoznáme v stredu.

Online prenos šachového turnaja "O pohár Ľudovíta Štúra 2023" zabezpečujeme pomocou wifi súprav od spoločnosti Chess-Evolution a vysielame na šachových serveroch chess.sk a chessbase.com

Losovanie, výsledky jednotlivých kôl a priebežné výsledky
Fotogaléria turnaja

Podujatie Jarná prázdninová šachová Modra 2023 bude pokračovať stredu až piatok sústredením s veľmajstrom Csabom Balogom na tému "Útočný a pozičný šach". V prípade záujmu sa môžete ešte prihlásiť. Bližšie informácie k sústredeniu nájdete tu.

Tešíme sa na vás.


Organizátori podujatia

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...