Bratislavsky sachovy zvaz

Turnaje a podujatia

Prednáška GM Ftáčnika

Vážení šachoví priatelia,

šachový klub ŠK Slovan Bratislava pokračuje v seriáli prednášok medzinárodného veľmajstra Ľ. Ftáčnika. Prednášky sa konajú v klubovni Slovana na ZŠ Černyševského vo štvrtok o 16:30.

Nasledujúca prednáška tohto cyklu bude vzhľadom na reprezentačné povinnosti MVM Ľ. Ftáčnika vo štvrtok 30. 11. 2023 na obvyklú tému „Zaujímavé partie moderného šachu“

Na vybraných partiách z nedávnych turnajov bude prednášajúci demonštrovať aktuálne trendy v otvoreniach, strategické a taktické finesy moderného šachu v strednej hre i v koncovkách partií.

Ďalšie prednášky budú pravdepodobne vo štvrtok 7. 12. 2023 a 14 12. 2023.

 Vstupný poplatok bude 2 eurá pre členov ŠK Slovan a 3 eurá pre ostatných záujemcov. 

VV ŠK Slovan

Na návšteve súkromnej školy Šachuľka Matového

Open Bratislava Rapid, Blitz and fun 30.-31.10. 2023

Čo takto opustiť vychodené koľaje? Pochopiteľne, môžeme rozložiť deťom šachovnice a nechať ich hrať, ale lákala ma myšlienka oživiť niečím špeciálnym dvojdňové podujatie, kedy mali deti jesenné prázdniny. Rodilo sa to za pochodu, napokon sa z „fun“ doobedia narodilo divadielko „Súkromná škola Šachuľka Matového v roku 2040.“  Dokážete si predstaviť chodiť do takej školy, kde je prvou hodinou šachové otvorenie? Nasleduje šachová história, potom taktika, nenáročný telocvik a stratégia. Lenže, čo ak budú pani učiteľky prísne, ba až nepríjemné, navyše s ambíciami mať zo všetkých žiakov hráčov svetovej špičky? Všetko vyšlo podľa predstáv, deti sa bavili a Mišo Vrba sa až váľal od smiechu. Našťastie sme natáčali, keď bude video zverejnené, určite sa na to mrknite. Všetko vyvrcholilo testom z matematicko-šachových a znalostných úloh. V časti Šachové rozprávkové celebritky mali výhodu najmenší, ktorí dobre poznali Šachuľka Matového, Patrika Pata a Jožka Šprtovského. V šachovej histórii a šachových otvoreniach sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých faktov, keďže sme si všetko spoločne opravovali. Trošku som sa obával, či nám táto nevšedná hra neskončí priskoro, či to vôbec bude deti baviť, ale stal sa pravý opak – takmer nám vychladla pizza, pretože šachová Star Battle dala zabrať, deti prosíkali, že chcú viac času na vyriešenie, tak veľmi ich to zaujalo. V inej úlohe bolo treba vybalancovať váhy figúrkami, no a keď neviete, čo je šachový Matrix, budete musieť prísť niekedy na budúce. Za snahu boli mega-mega kamene pre všetkých a pohár pre víťaza sa v tejto netradičnej disciplíne ušiel zaslúžene Oliverovi Kováčikovi.

Čítať ďalej...

Majstrovstvá Petržalky v šachu žiakov a žiačok ZŠ a 1. stupňa OGY 2023

Až po 4-ročnej pauze, čiastočne spôsobenej opatreniami proti pandémii Covid-19, sa podarilo opäť zorganizovať Majstrovstvá 5. bratislavského obvodu v šachu žiakov a žiačok ZŠ a 1. stupňa OGY. V stredu 25.10. súťažilo v spoločnom turnaji 28 chlapcov a 3 dievčatá z piatich petržalských základných škôl. Majstrovský turnaj sa konal v priestoroch Šachového klubu Slovan Bratislava na Černyševského 8.

Súťaž je so súhlasom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR organizovaná Slovenským šachovým zväzom, resp. jeho krajskými subjektmi a riadne vedená na ústrednom portáli školského športu https://sutaze.skolskysport.sk/.

Súťažou suverénne prešiel Tobias Bartelt, žiak Súkromnej ZŠ MERCURY na Zadunajskej ulici, ktorý vyhral všetkých 7 partií. S 1,5-bodovým odstupom so ziskom 5,5 bodu ho nasledoval jeho spolužiak Mykhailo Lukianov. Tretie miesto so ziskom 5 bodov vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu získal Šimon Kazík zo SŠ Svätej Rodiny Gercenova. Rovnaký počet bodov získali aj Tomáš Almásy (SZŠ MERCURY) a Kyrylo Kyrychenko (ZŠ Gessayova).

 

Čítať ďalej...

ŠK Javes Modra na Európskom pohári šachových klubov

V nedeľu 8.10 sa skončil 38. ročník Európskeho pohára šachových klubov a 27. ročník Európskeho pohára klubov žien v albánskom letovisku Durrës.

Podujatie prekonalo účastnícky rekord 110 tímov z 34 európskych federácií. O Európsky pohár súťažilo 84 tímov mužov a súťaže žien sa zúčastnilo 26 tímov. Svoje kluby reprezentovalo celkovo 720 hráčov vrátane 150 veľmajstrov a viac ako 400 titulovaných hráčov. Slovensko reprezentujú majster SR klub z Dunajskej Stredy a vicemajster našej domácej extraligy družstvo ŠK JAVES Modra.

Čítať ďalej...

Pozvánka na Konferenciu BŠZ

Vážení členovia,
 
V prílohe si Vám dovoľujem zaslať pozvánku na Konferenciu Bratislavského šachového zväzu (BŠZ) spojenú so žrebovaním krajských súťaží III. – V. ligy.
 
Termín a miesto konania je: štvrtok 28.9.2023 od 17:15 hod. v priestoroch jedálne Doprastavu, a.s. (Drieňová ul. 27, Bratislava – Ružinov). V areáli Doprastavu je v rámci dostupných kapacít možnosť bezplatného parkovania motorových vozidiel.

Zároveň Vás srdečne pozývam aj na ekonomický seminár, ktorý sa uskutoční pred otvorením konferencie (v čase 15:00  – 17:00 hod.).

Týmto si Vás dovoľujem požiadať o preštudovanie zaslaných materiálov a nahlásenie účasti Vašich delegátov najneskôr do 25.9.2023 vrátane.

Vopred ďakujem a zostávam s prianím pekného večera,

Martin Sklár,
Predseda VV BŠZ

 

 

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...