Bratislavsky sachovy zvaz

Turnaj „O Pohár Predsedu Bratislavského samosprávneho kraja“ 2014

RTurnaj „O Pohár Predsedu Bratislavského samosprávneho kraja“ 2014 je spoločné športové stretnutie mládežníckych kolektívov v troch disciplínach, v kanoistike, v športovej streľbe a v šachu. Dňa 4.10.2014 sa uskutočnil už jeho 10. ročník, pričom šachisti súťažili po deviaty raz.

Osvedčený model 6-kolového turnaja so štyrmi šesťčlennými družstvami mohla naštrbiť neočakávaná absencia vopred prihláseného družstva maďarskej župy Győr-Moson-Sopron, no uvoľnené miesto sa podarilo zaplniť aj vďaka ústretovosti hosťujúcich družstiev rezervou družstva Bratislavského samosprávneho kraja. Hralo sa systémom dvojitého kruhového turnaja, keď sa družstvá medzi sebou stretli dvakrát, odvetné stretnutia sa hrali s obrátenými farbami. Hracie tempo bolo 2 x 15 min. + 5 s / ťah na partiu a hráča. Podujatie organizačne zabezpečoval Bratislavský šachový zväz s finančnou podporu Bratislavského samosprávneho kraja.

Pred-štartové prognózy mierne favorizovali prvý domáci výber BSK A (priemerný rating hráčov družstva Ø 1884), avšak viacročné skúsenosti varovali pred predčasným optimizmom. Družstvá Středočeského kraja (Ø 1817) a Jihomoravského kraja (Ø 1715) mávajú tradične ratingy mierne podhodnotené voči slovenským reáliám. Ani družstvo BSK B (Ø 1719) zložené takmer výlučne len z mladších žiakov vedených Samirom Sahidim, mládežníckym majstrom Slovenska a reprezentantom na Majstrovstvách sveta mládeže 2014 v Južnej Afrike, nebolo hodno podceňovať. Hneď v úvodnom kole sa o tom presvedčili „mazáci“ z Áčka, keď sa vzájomný derby zápas skončil remízou 3:3. Do obrátky po prvom kruhu však BSK A dohnal stratu a usadil sa s 11,5 bodmi na prvej priečke, ale len vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu, pretože rovnaký počet bodov získal aj Jihomoravský kraj. Po obedňajšej prestávke v odvetnom derby sa B-čko BSK opäť dokázalo vytiahnuť na BSK A, hoci mu nakoniec podľahlo tesne 2,5-3,5. Po dvoch remízach 3:3 v zápasoch JMK-BŠK B a SČK-BŠK A  predposledného kola sa zdalo byť o víťazovi rozhodnuté. No posledné kolo predsa nečakane zdramatizovalo turnaj. BSK A kontroloval priebeh svojho zápasu proti hlavnému konkurentovi z JMK, no zabudol na mocne finišujúce družstvo Středočeského kraja, ktoré zmietlo rezervu domácich 5:1. Čestný bod družstva BSK B, ktorý zaznamenal práve Samir Sahidi, v konečnom účtovaní rozhodol o tesnom víťazstve Bratislavského samosprávneho kraja A (21 bodov, +3=3-0), pred Středočeským krajom (20,5 b., +3=1-2). Tretie miesto obsadil Jihomoravský kraj (19,5 b., +2=2-2), ktorému sa po generačnej výmene nevydarila obhajoba minuloročného triumfu. Štvrté miesto pripadlo rezervnému družstvu domácich (11 b., +0=2-4), no jeho hráči jasne ukázali, že v budúcnosti s nimi treba vážne počítať v prvom výbere BSK.

Individuálne ocenenia na jednotlivých šachovniciach si odniesli títo hráči: Na 1. šachovnici bol najlepší Marek Karas (BSK A) so ziskom 4/6, na 2. šachovnici sa presadil Patrik Pýcha (SČK) so ziskom 4/6, 3. šachovnicu suverénne ovládol Jakub Suchánsky (BSK) so ziskom 5/6, čo bol najvyšší bodový zisk jednotlivca v súťaži. Na 4. šachovnici bol so ziskom 4,5/6 najlepší Vojtech Jurásek (JMK), ktorý si za svoj výkon prilepšil svoj súčasný rating 1638 o celých 101 (!) bodov. Na 5. šachovnici ziskom 5/6 Anna Vrtiaková napodobnila svojho kolegu z družstva J. Suchánskeho. Na 6. šachovnici sa tesne presadila Tereza Kocí (JMK) s výsledkom 4/6.

Víťazné družstvo Bratislavského samosprávneho kraja A hralo v zostave: 1. Marek Karas (4/6, ŠK Doprastav Bratislava), 2. Matej Šošovička (2,5/6, ŠK Strelec D. N. Ves), 3. Jakub Suchánsky (5/6, KŠN Bratislava), 4. Igor Lintner (2,5/6, KŠN Bratislava), 5. Anna Vrtiaková (5/6, KŠN Bratislava), 6. Adriana Vozárová (2/6, ŠK Láb).

Ďakujeme všetkým hráčom za účasť a korektnú hru, hlavnému rozhodcovi Ondrejovi Markovi za bezproblémový priebeh podujatia. Akciu finančne zabezpečoval Bratislavský samosprávny kraj zastúpený Michalom Nálepkom s výdatnou technickou pomocou pána Jaroslava Ostrčila.

Výsledky možno nájsť na http://chess-results.com/tnr144831.aspx?lan=4

Viac fotografií možno nájsť na

https://plus.google.com/photos/113826602496902570446/albums/6067842802395455617

 

8.10.2014                                                       Stanislav Vlček, Bratislavský šachový zväz

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...