Bratislavsky sachovy zvaz

Staromestský šachový turnaj - september 2015

Dňa 13.9.2015 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto nedeľné šachové podujatie na Hviezdoslavovom námestí. Počasie nám prialo a tak počas príjemného odpoludnia zasadlo ku šachovniciam turnaja v rapid šachu 24 hráčov. Od začiatku podujatia až po jeho záver sme mali zabezpečené ozvučenie a z reproduktorov sa ozývala príjemná inštrumentálna hudba vhodne dopĺňajúca kulisu. V priebehu prvej hodiny sa konal 50 metrov od nás aj koncert Spolku dychovej hudby Spojár, no nebolo to vôbec na škodu. Skôr naopak, táto netradičná kombinácia zvýraznila jedinečnosť tohto podujatia.

Záujem okoloidúcich nakoniec prevýšil očakávania a mnoho z nich sa chcelo pridať do turnaja aj priamo na námestí, no z kapacitných dôvodov to už nebolo možné. Šachoví nadšenci, nielen zo Slovenska, si tak aspoň mohli zahrať na pripravených voľných šachovniciach. Na nich si mohli zmerať sily s členmi KŠN Bratislava, prípadne sami medzi sebou. No ukázalo sa, že vzhľadom na vysoký dopyt bolo napokon aj týchto voľných šachovníc málo.
 


Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho neobsadzovali, pretože sme chceli nechať čo najviac voľných miest pre ostatných. Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie širokej verejnosti o činnosti nášho klubu, ktorý sme využili pomocou piatich plagátov formátu A3 a taktiež aj natlačenými letákmi s kontaktnými údajmi.
 
Podujatie som v mene KŠN otvoril niekoľkými vetami a následne som odovzdal slovo starostovi MČ Bratislava - Staré Mesto, pánovi Mgr. Radoslavovi Števčíkovi. Po jeho úvodnom príhovore sa dostal ku slovu aj medzinárodný rozhodca Rastislav Diviak, ktorý oboznámil hráčov turnaja s pravidlami. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov.
 
Turnaja sa zúčastnilo aj mnoho detí a v globále boli úspešné, keď obsadili prvé tri priečky a až sedem miest v prvej desiatke. V päťkolovom turnaji sa z prvého miesta mohol tešiť Ondrej Vadila (ŠK Slovan Bratislava), keď v poslednom kole porazil dovtedy stopercentného Sebastiána Lukáša Kostolanského(ŠK Slovan Bratislava) a preskočil ho v tabuľke. Ondrejovi tak stačilo na víťazstvo 4,5 bodu, kým súperovi stačili 4 body na striebro. Tretí skončil ziskom 3,5 bodu najlepším pomocným hodnotením Jakub Šošovička (ŠK Strelec Devínska Nová Ves). Po ukončení turnaja prevzala táto trojica ceny z rúk starostu. Výsledky a losovanie boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú problémovú situáciu.
   
Program podujatia sa týmto ale ešte neskončil, naopak pokračoval partiou na veľkej šachovnici. Aktérmi boli víťaz turnaja a slovenská šachová legenda – veľmajster Ľubomír Ftáčnik. Partia mala nasledujúci priebeh:

Ondrej Vadila – GM Ľubomír Ftáčnik, Bratislava 13.9.2015

1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 a6 6.Se3 e6 7.f3 b5 8.g4 Sb7 9.Dd2 Jfd7 10.g5 Jb6 11.h4J8d7 12.h5 b4 13.Jb1 d5 14.Sd3 Je5 15.De2 Jec4 16.Sxc4 Jxc4 17.b3 Jxe3 18.Dxe3 Sc5 19.e5 Db620.Vh4 h6 21.g6 fxg6 22.hxg66 0-0 23.Jd2 a5 24.0-0-0 a4 25.Kb2 axb3 26.cxb3 Da5 27.Va1 Da3+ 28.Kb1 Vac8 29.Jf1 Sa6 30.Jg3 Sd3+ 31.Dxd3 Sd4 32.Dd2 Sxa1 33.Vh1 Sxe5 34.Jh5 Vxf3 34.Ve1 Vxb3+ a biely sa vzdal.
   
Po ukončení sa jej víťaz, veľmajster Ftáčnik, ujal komentovania tejto partie na demonštračnej šachovnici. Odhadom asi päťdesiatke záujemcov pútavo vysvetlil priebeh partie od jej úvodu až po jej záver a pridal aj pár komentárov z histórie.
 
V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii, veľmajstrovi Ľubomírovi Ftáčnikovi za ochotu zúčastniť sa napriek pracovným povinnostiam, ako aj hlavnému rozhodcovi podujatia Rastislavovi Diviakovi za bezproblémový priebeh celého turnaja. Je vysoko pravdepodobné, že nepôjde o poslednú akciu tohto druhu, pretože máme naplánovaný aj ďalší termín a to 14.11.2015.

Miroslav Roháček

Výsledky turnaja nájdete na: http://chess-results.com/tnr186491.aspx?lan=4

Článok z podujatia bude zverejnený na webe:
Starého Mesta - http://www.staremesto.sk/
KŠN Bratislava - http://ksnba.interchess.sk/
Slovenského šachového zväzu - http://www.chess.sk/
Bratislavského šachového zväzu - http://www.bsz.chess.sk/
Šachové správy - http://www.sachovespravy.eu/

Článok z podujatia bude zverejnený aj v Staromestských novinách.

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...