Bratislavsky sachovy zvaz

Staromestský šachový turnaj - november 2015

Dňa 14.11.2015 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto sobotné šachové podujatie v malebných priestoroch Zichyho paláca. Pomoc s personálnym aj technickým zabezpečením poskytol aj ŠK Dúbravan. Napokon zasadlo k šachovniciam 5-kolového turnaja v rapid šachu 32 hráčov.

Záujem tak nakoniec jemne prevýšil očakávania a niektorých účastníkov sme pridali do turnaja už priamo na mieste. Ostatní šachoví nadšenci si mohli zahrať na pripravených voľných šachovniciach vo vedľajšej miestnosti. Na nich si mohli zmerať sily s členmi KŠN Bratislava, prípadne sami medzi sebou. Najviac zápasov v našich farbách jednoznačne odohrala ženská majsterka Fide WFM Anna Vrtiaková.

 

 

Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho obsadzovali minimálne, pretože sme chceli nechať čo najviac voľných miest pre ostatných. Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie verejnosti o činnosti nášho klubu, ktorý sme využili pomocou piatich plagátov formátu A3 a taktiež aj natlačenými letákmi s kontaktnými údajmi. Okrem toho počas turnaja prebiehala na plátne prezentácia takmer 2 000 fotografií z klubového archívu.

Podujatie som v mene KŠN otvoril niekoľkými vetami a následne som odovzdal slovo vedúcej oddelenia kultúry MČ Bratislava - Staré Mesto , pani Mgr. Ľubici Janegovej. Po jej úvodnom príhovore sa dostal ku slovu aj medzinárodný rozhodca Ladislav Šipeky, ktorý dôkladne oboznámil hráčov s pravidlami turnaja. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov.

 

 

V turnaji bolo možné vidieť množstvo generačných súbojov ako aj jedného medzinárodného účastníka – Daniela Careagu z Bolívie. V turnaji sa nestratil a skončil na šiestom mieste so ziskom 3,5 bodu. V päťkolovom turnaji sa z prvého miesta mohol tešiť šiesty Ladislav Začka (ŠK Krasňany), keď po štyroch výhrach v rade udržal v poslednom kole remízu a tým aj prvé miesto.

 

Na druhom mieste skončil Jakub Suchánsky (KŠN Bratislava), ktorý si ziskom štyroch bodov a najlepším pomocným hodnotením udržal svoje nasadenie. Tretí skončil najvyššie nasadený Ladislav Ochrana (ŠK Strelec Devínska Nová Ves), taktiež ziskom štyroch bodov. Medzi deviatimi neregistrovanými hráčmi si najlepšie počínal Matej Tkáč, ktorý ziskom 2,5 bodu obsadil končené 17.miesto. Po ukončení turnaja prevzala táto štvorica ceny z rúk starostu. Boli nimi poháre pre víťazov a voľné vstupenky na kultúrne akcie v rámci Starého Mesta. Výsledky a losovanie boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú problémovú situáciu.

 

V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii a hlavnému rozhodcovi podujatia Ladislavovi Šipekymu za bezproblémový priebeh celého turnaja ako aj za pomoc pri technickom zabezpečení turnaja. Taktiež obom fotografom – p.Cambelovi, ktorý poslal čiernobiele fotografie a p.Kotianovi, ktorý urobil fotografie farebné. Je vysoko pravdepodobné, že nepôjde o poslednú akciu tohto druhu. Termín ďalšieho podujatia síce ešte nie je známy, pôjde však už o rok 2016.

 

Miroslav Roháček

 

Výsledky turnaja nájdete na: http://chess-results.com/tnr194528.aspx?lan=4

Článok z podujatia bude zverejnený na webe:

Starého Mesta - http://www.staremesto.sk/

KŠN Bratislava - http://ksnba.interchess.sk/

Slovenského šachového zväzu - http://www.chess.sk/

Bratislavského šachového zväzu - http://www.bsz.chess.sk/

Šachové správy - http://www.sachovespravy.eu/

 

Článok z podujatia bude zverejnený aj v Staromestských novinách.

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...