Bratislavsky sachovy zvaz

Staromestský šachový turnaj máj 2017 - výsledky

Dňa 21.5.2017 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto nedeľné šachové podujatie na Hviezdoslavovom námestí. Počasie nám celkom prialo a tak počas príjemného odpoludnia zasadlo ku šachovniciam turnaja v rapid šachu 24 hráčov. Vietor sa síce najmä v úvode podujatia prihlásil ku slovu zhodením nástenky, či nadvihnutím plastových šachovníc aj s figúrkami, no po ich uchytení už bolo všetko v najlepšom poriadku.

Záujem okoloidúcich tradične splnil očakávania a mnoho z nich sa chcelo pridať do turnaja aj priamo na námestí, no z kapacitných dôvodov to už nebolo možné (už pred turnajom sme totiž museli odmietnuť množstvo ďalších záujemcov). Šachoví nadšenci, nielen zo Slovenska, si tak aspoň mohli zahrať na pripravených štyroch voľných šachovniciach. Na nich si mohli zmerať sily s Maťom ako zástupcom KŠN Bratislava, prípadne sami medzi sebou. No ukázalo sa, že vzhľadom na vysoký dopyt bolo napokon aj týchto voľných šachovníc málo. Aktuálne nás limituje najmä počet stolíkov a stoličiek, ďalšie šachovnice by sa totiž isto našli.

<pstyle="text-align: justify;">Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho obsadzovali minimálne a aj to našimi najmladšími. Cieľom bolo totiž nechať čo najviac voľných miest pre ostatných, optimálne neregistrovaných hráčov. Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie širokej verejnosti o činnosti nášho klubu. Ten sme využili pomocou dvoch plagátov formátu A3, na ktorých bola v krátkosti prezentovaná aktuálne prebiehajúca sezóna 2016/2017.

Podujatie otvorila vedúca oddelenia kultúry MČ Bratislava – Staré Mesto, pani Mgr. Ľubica Janegová a po mojich pár slovách som odovzdal slovo medzinárodnému rozhodcovi Rastislavovi Diviakovi, ktorý oboznámil hráčov turnaja s jeho pravidlami. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov. Dokonca sa ozval aj potlesk.

Turnaja sa zúčastnilo aj mnoho detí a v globále boli úspešné, keď obsadili okrem iného aj tretie, štvrté či piate miesto. V päťkolovom turnaji sa napokon z prvého miesta mohol tešiť Ladislav Ochrana (ŠK Strelec Devínska Nová Ves), ktorý zvíťazil systémom štart – cieľ a získal plný počet bodov. O tom, že to bolo zaslúžené svedčí aj fakt, že od druhého kola dostal až štyroch hráčov, ktorí skončili napokon v prvej šestke. Druhé miesto pre seba vybojoval Ladislav Začka (ŠK Krasňany), ktorý prehral iba s víťazom. Tretí skončil ziskom 3,5 bodu a najlepším pomocným hodnotením Šimon Šalgovič (ŠK Doprastav Bratislava). Najlepším neregistrovaným hráčom sa stal Viliam Ondo, ktorý ziskom troch bodov vybojoval celkové ôsme miesto. Spolu s víťazom turnaja tak po ukončení turnaja prevzal víťazné poháre z rúk starostu Mgr. Radoslava Števčíka. Výsledky a losovanie jednotlivých kôl boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú vážnejšiu problémovú situáciu. Naopak, oproti plánovanému rozpisu sme skončili s miernym predstihom a to býva skôr raritou.

Od tretieho kola až do konca podujatia sme mali medzi sebou aj zástupcu zo San Diega (USA), ktorý odohral viaceré partie na voľných šachovniciach a ľutoval, že sa nestihol zúčastniť turnaja. Celkovo bol však veľmi spokojný že v Bratislave zažil aj takéto nečakané a milé nedeľné popoludnie.

Program podujatia sa odovzdaním pohárov víťazom neskončil, naopak pokračoval partiou na veľkej šachovnici. Jej aktérmi boli víťaz turnaja a slovenský veľmajster Igor Štohl. Záznam ich partie:

Ladislav Ochrana – GM Igor Štohl, Bratislava 21.5.2017

1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jc3 Sb4 4.a3 Sxc3+ 4.bxc3 b6 5.Sg5 h6 6.Sxf6 Dxf6 8.e4 d6 9.Df3 Dxf3 10.Jxf3 Sb7 11.Sd3 Jc6 12.d5 Je5 13.Jd4 Ke7 14.Ke2 c6 15.g3 cxd5 16.cxd5 Vac8 17.dxe6 fxe6 18.Vac1 Vc5 19.Ke3 Vhc8 20.Je2 Jc4 21.Sxc4 Vxc4 22.f3 Va4 23.Va1 Vc5 24.Vhc1 Vca5 25.Vc2 Vxa3 26.Vxa3 Vxa3 27.Jd4 Va1 28.Jb3 Ve1+ 29.Kd2 Vb1 30.Va2 Sxe4 31.Vxa7+ Kf6 32.Jd4 Sd5 33.Vd7 Vb2+ 34.Ke3 Vxh2 35.Vxd6 Vb2 36.f4 Vg2 37.Vxb6 Vxg3+ 38.Kd2 g6 39.Je2 Vg2 40.Ke3 h5 41.Vb4 h4 42.f5 h3 43.Vh4 h2 44.fxe6 h1D a biely sa vzdal.

Po jej ukončení sa veľmajster Štohl ujal komentovania na demonštračnej šachovnici. Záujemcom pútavo vysvetlil priebeh partie od jej úvodu až po jej záver a pridal aj pár komentárov z histórie.

V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii, veľmajstrovi Igorovi Štohlovi za ochotu zúčastniť sa tohto podujatia, hlavnému rozhodcovi podujatia Rastislavovi Diviakovi za bezproblémový priebeh celého turnaja a Martinovi Šándorovi, ktorý si ako jediný našiel čas a proti okoloidúcim záujemcom odohral množstvo partií. Je vysoko pravdepodobné, že nepôjde o poslednú akciu tohto druhu v tomto kalendárnom roku, nakoľko najbližší termín by mal byť niekedy v prázdninových mesiacoch.

Miroslav Roháček

Výsledky turnaja nájdete na: http://chess-results.com/tnr280563.aspx?lan=4

Článok z podujatia bude zverejnený na webe:

Starého Mesta - http://www.staremesto.sk/

KŠN Bratislava - http://ksnba.interchess.sk/

Slovenského šachového zväzu - http://www.chess.sk/

Bratislavského šachového zväzu - http://www.bsz.chess.sk/

Šachové správy - http://www.sachovespravy.eu/

 

Článok z podujatia bude zverejnený aj v Staromestských novinách.

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...