V minulom týždni v dňoch 13. ÷ 20. 6. 2022 sa odohral zatvorený kruhový turnaj Majstrovstiev Bratislavského šachového zväzu 2022, ktorý už druhý rok usporadúva BŠZ na počesť Júliusa „Gyulu“ Breyera (1893-1921), významného hráča svetového formátu pred 100 rokmi, ktorý prežil záver svojho krátkeho, no intenzívneho a šachom naplneného života v Bratislave.

Úvodné kolo sa konalo v priestoroch Zichyho paláca a turnaj slávnostne krátkymi príhovormi otvorili starostka Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto pani Ing. Arch. Zuzana Aufrichtová a prezident Slovenského šachového zväzu Ing. Milan Roman.

org. S. Vlček, R. Krajňák, O. Gábriš, Prezident SŠZ M. Roman, FA Em. Romanová, starostka MČ-BA Staré Mesto Ing. Arch. Z. Aufrichtová, O. Macka, D. Chlpek,  FM L. S. Kostolanský, GM M. Pacher,  FA T. Danada.

Následne sa turnaj presunul do priestorov Vinotéky André na Šustekovej ulici, ktorú prevádzkuje hlavný rozhodca turnaja Ján Kišon. Záverečné 6. kolo sa v pondelok 20.6. odohralo za účasti predsedu BŠZ Martina Sklára v priestoroch Pistoriho paláca na Štefánikovej ulici 25. Názov dostal palác podľa lekárnika Felixa Pisztoryho, ktorý ho dal postaviť koncom 19-teho storočia. Počas socializmu slúžil ako sídlo Múzea Vladimíra Iľjiča Lenina, neskôr ako Dom zahraničných Slovákov.

Predseda BŠZ M. Sklár, FA T. Danada, R. Krajňák, 3. O. Gábriš, 2. GM M. Pacher, 1. Majster BŠZ 2022 FM L. S. Kostolanský, FA Em. Romanová, D. Chlpek,  O. Macka, org. S. Vlček.

Turnaj sa zúčastnilo 6 hráčov, hoci plánovaných bolo 8 účastníkov. Žiaľ, kvôli pandémii posunutý a v jej dôsledku preplnený kalendár šachových podujatí mnohým hráčom vzal i tú ostatnú chuť, zahrať si kvalitný týždňový turnaj bez potreby vynaložiť čas a peniaze na cestovanie a ubytovanie. Avšak, tí čo pozvanie prijali, predviedli bojovné výkony. Zaujímavosťou bolo, že z 15-tich partií vyhrali čierni až 7x, len 3x bieli a 5 partií skončilo remízou. Ratingový priemer turnaja bol 2167.

org. S. Vlček, 2. GM M. Pacher, 1. FM L. S. Kostolanský, 3. O. Gábriš, FA T. Danada, FA Em. Romanová.

Suverénny výkon predviedol 16-ročný mladík, majster FIDE Lukáš Sebastián Kostolanský (2396, ŠK Slovan Bratislava), ktorý svoj druhý majstrovský titul (po roku 2019) vybojoval so ziskom 4,5/5 v predstihu, už jedno kolo pred koncom. V rozhodujúcej predohrávanej partií 4. kola zvíťazil čiernymi proti medzinárodnému veľmajstrovi Milanovi Pacherovi, keď po neštandardnom priebehu v otvorení získal figúru a partiu rozhodol priamym útokom na súperovho kráľa s niekoľkými peknými kombinačnými údermi. GM Milan Pacher (2409 ŠK Modra) zrejme s výsledkom 3,5/5 ani s predvedenou hrou nebol celkom spokojný, no na 2. miesto to bezpečne stačilo. O 3. miesto bol tuhý boj až do posledného kola. Nakoniec si bronzovú medailu po zásluhe za 3 získané body odniesol Ondrej Gábriš (2186, KŠ Pezinok), keď v záverečnom kole húževnatou obranou dokonca ustál aj tlak už istého víťaza. Remízovým kráľom turnaja bol Oto Macka (2030, ŠK Doprastav Bratislava), ktorý naopak prehral jedinú partiu práve s víťazom, ostatné 4 remizoval. Daniel Chlpek (2028, ŠK Slovan Bratislava) získal 1,5 bodu, bojoval statočne, no chýbali mu skúsenosti a pevná ruka v rozhodujúcich momentoch. Avšak pekne zvládol záver partie „o posledné miesto“. To sa nakoniec ušlo jedinému seniorovi v majstrovskom turnaji BŠZ, Róbertovi Krajňákovi (2030, ŠK Doprastav Bratislava), ktorý remizoval len jednu partiu. No menší bodový zisk celkom nezodpovedá úrovni jeho hry, keď niekoľko sľubných získaných pozícií nedokázal pretaviť vo vyšší bodový zisk. Okrem vypísaných cien dostali neocenení hráči aj „špeciálne“ vecné ceny na pamiatku tohto turnaja.

org. S. Vlček, R. Krajňák, FM L. S. Kostolanský, GM M. Pacher, D. Chlpek, O. Gábriš, O. Macka, FA Em. Romanová, FA T. Danada.

Majstrovstvá Bratislavského šachového zväzu zrejme od budúceho roku budú mať iný formát, keďže ani po troch ročníkoch si kruhový turnaj nezískal takú popularitu, aby dávalo zmysel pokračovať v tomto, v dávnej minulosti tradičnom formáte.

Ďalšie fotografie možno nájsť tu.

Výsledky a priebeh turnaja je na chess-results, online prenos partií bolo možné sledovať v online sekcií SŠZ. Rozhodcami turnaja boli NA Ján Kišon, IA Tomáš Danada a FA Ema Romanová.

Trofeje pre víťazov, putovný pohár primátora Bratislavy M. Ftáčnika.

rozhodcovia T. Danada, Em. Romanová a najlepší senior BŠZ R. Krajňák

Lukáš Sebastián Kostolanský - majster Bratislavského samosprávneho kraja 2022 v šachu

Na záver ešte niekoľko kombinácií z turnajových šachovníc.

Pacher - Kostolanský, MBA 2022. Čierny na ťahu. Gábriš - Pacher, MBA 2022. Čierny na ťahu.

Krajňák - Macka, MBA 2022. Biely na ťahu.

Chlpek - Krajňák, MBA 2022. Biely na ťahu.

Ďakujeme našim partnerom, ktorí podujatie podporili: Bratislavský samosprávny kraj – najlepšie miesto pre život cez Bratislavskú regionálnu dotačnú schému, Mestská časť Bratislava - Staré Mesto, Bratislavský šachový zväz a Vinotéka André.