Bratislava po dlhých 37-rokoch hostila Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov, ktoré sa konali v dňoch 1. 7. – 9. 7. 2023 v priestoroch Domu kultúry CULTUS Ružinov. V kvalitne obsadenom kruhovom turnaji štartovalo 10 mladých hráčov (3 GM, 4 IM, 3 FM, Ø rating 2466), včítane niekoľkých členov slovenského reprezentačného družstva. Cenový fond bol 9000 Eur, pričom 1.cena bola vo výške 1500 Eur. Hralo sa tempom 2 x 90 min./40 ťahov + 30 minút do konca partie, s bonifikáciou 30 sek./ťah. Turnaj sa vyznačoval nebývalou bojovnosťou, počet rezultatívnych partií presiahol 50%, k čomu zrejme prispelo aj pravidlo zákazu ponuky remízy do 30-teho ťahu.

Víťazom so ziskom 6 bodov z 9-ich partií a stal medzinárodný veľmajster Viktor Gažík (Šk Aquamarin Podhájska), ktorý tak nadviazal na úspech svojho otca IM Igora Gažíka. Práve on vyhral v úvode spomínané MSR v Bratislave v roku 1986.

Je to Viktorov druhý titul majstra Slovenska, keď v roku 2020 dominoval so 100%-ným výsledkom 9/9. S polbodovou stratou ho stíhali strieborný IM Juraj Druska (Šk Mladosť Žilina)FM Lukáš Sebastián Kostolanský (Šk Slovan Bratislava), ktorý si po zásluhe odniesol bronzovú medailu. 17-ročný Bratislavčan mal výborný štart, keď v 2-4.kole si pripísal skalpy všetkých troch štartujúcich veľmajstrov. V druhej polovicu však prišli aj dve prehry (Sahidi, Druska), ale napokon Lukáš finišoval výhrou s IM Haringom. Svojim výkonom splnil normu IM, a tak by sme po ďalšom kongrese FIDE mali mať v Bratislave nového medzinárodného majstra. Po medaile poškuľoval aj celkovo štvrtý FM Richard Turčan (Šk Junior Cvč Banská Bystrica), no pripravila ho o ňu jeho jediná prehra v poslednom kole s GM Pacherom. Náplasťou mu bude splnená norma IM. So svojim výkonom asi nie je celkom spokojný prvý nasadený hráč turnaja GM Jerguš Pecháč (Šk Mladosť Žilina), obhajca titulu z minulého roku, rovnako ako Turčan získal 5/9. IM Štefan Mazúr (Liptovská Šachová Škola) s polovičným ziskom 4,5/9 odviedol svoj štandard. So štyrmi bodmi skončili ďalší dvaja zástupcovia klubov BŠZ, tiež medailisti z MSR z pred roka. Siedmy GM Milan Pacher (Šk Modra) doplatil na slabší štart, ale záverom 2/2 dohnal stratený terén. Ôsmy IM Samir Sahidi (Kšn Bratislava), po zlom vstupe do turnaja 1/5 rovnako zabral až v závere. Deviatemu IM Filipovi Haringovi (Liptovská Šachová Škola) vôbec nevyšiel záver turnaja, svoje 3 body všetky nahral do 5.kola. FM Martin Jablonický (Šk Osuské) mal pre turnajom istotne ambície bojovať tiež o normu IM, avšak bez jedinej výhry, so ziskom 2,5 bodu sa k nej nepriblížil. Celkové poradie nájdete tu.

V sprievodnom kvalifikačnom opene s cenovým fondom 5000 Eur štartovalo 63 hráčov, prevažne z klubov BŠZ. Príjemným prekvapením bol účasť dvoch dám na stupňoch celkových víťazov. V turnaji zvíťazila WGM Zuzana Borošová (Komárňanský Šc Komárno), pred Lukášom Bangom (Tšš Trnava Mšk Sereď) a Viktóriou Nadzamovou (Tj Slávia Košice). Všetci traja získali 7 bodov z 9 partií.

Zuzana Borošová si okrem 1.ceny vo výške 1000 Eur vybojovala aj účasť v budúcoročnom zatvorenom turnaji jednotlivcov. Viktória Nadzamová sa stala majsterkou SR do 20 rokov, pred Janou Šošovičkovou a Luciou Striškovou (KŠN Bratislava). Najlepším juniorom bol Patrik Števík (6/9, Šk Junior Cvč Banská Bystrica), najlepším seniorom Peter Demeter (6/9, Pšk Tatran Dason Ism Prešov), kategóriu do 2100 elo bodov vyhrala Viktória Nadzamová, kategóriu do 1900 vyhral Miloš Kebis (5/9, Šk Krasňany).

Najúspešnejším hráčom spomedzi členov BŠZ bol Ondrej Vadila, ktorý so ziskom 6/9 obsadil celkovo 7.miesto. Turnaj bol pre členov BŠZ vítanou príležitosťou zahrať si s kvalitnými súpermi bez potreby dlhšieho cestovania a s tým spojených nákladov. Celkové poradie nájdete tu.

Zo záverečných dvoch kôl bol vysielaný živý komentár, o ktorý sa postarali WIM Alena Mrvová a GM Igor Štohl. Vzhliadnuť ho je možné na youtube.com.

Riaditeľom turnaja bol prezident SŠZ Ing. Milan Roman, organizačne ho zastrešoval viceprezident SŠZ Ing. Štefan Blaho. Hlavným rozhodcom bol IA Martin Dobrotka. Garantami turnaja boli predseda Bratislavského samosprávneho kraja Mgr. Juraj Droba a starosta mestskej časti Bratislava Ružinov Ing. Martin Chren. Vďaka prezidentovi SŠZ sa majstrovstvá Slovenska podarilo aj mediálne zviditeľniť prostredníctvom televízie TA3.

10.7.2023                                                                                                                              Stanislav Vlček