Až po 4-ročnej pauze, čiastočne spôsobenej opatreniami proti pandémii Covid-19, sa podarilo opäť zorganizovať Majstrovstvá 5. bratislavského obvodu v šachu žiakov a žiačok ZŠ a 1. stupňa OGY. V stredu 25.10. súťažilo v spoločnom turnaji 28 chlapcov a 3 dievčatá z piatich petržalských základných škôl. Majstrovský turnaj sa konal v priestoroch Šachového klubu Slovan Bratislava na Černyševského 8.

Súťaž je so súhlasom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR organizovaná Slovenským šachovým zväzom, resp. jeho krajskými subjektmi a riadne vedená na ústrednom portáli školského športu https://sutaze.skolskysport.sk/.

Súťažou suverénne prešiel Tobias Bartelt, žiak Súkromnej ZŠ MERCURY na Zadunajskej ulici, ktorý vyhral všetkých 7 partií. S 1,5-bodovým odstupom so ziskom 5,5 bodu ho nasledoval jeho spolužiak Mykhailo Lukianov. Tretie miesto so ziskom 5 bodov vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu získal Šimon Kazík zo SŠ Svätej Rodiny Gercenova. Rovnaký počet bodov získali aj Tomáš Almásy (SZŠ MERCURY) a Kyrylo Kyrychenko (ZŠ Gessayova).

Medzi dievčatami bola so ziskom 4-och bodov najlepšia Jana Sergejevna Stupar zo SZŠ MERCURY, čím potvrdila nečakanú dominanciu žiakov a žiačok tejto školy. Druhé miesto medzi dievčatami obsadila so ziskom 3-och bodov Hana Danišová zo ZŠ Gessayova, tretia s dvoma získanými bodmi bola Jana Pecníková (SZŠ MERCURY).

Najpočetnejšou výpravou, až 10-imi hráčmi sa mohli pochváliť takmer domáci žiaci zo ZŠ Černyševského, ktorú navštevuje aj najmladší účastník turnaja tretiak Ben Cehlárik.

Prví traja chlapci a prvé tri dievčatá z celkového poradia majú nárok zúčastniť sa krajského kola. V prípade nenaplnenia kapacity sa ho budú môcť zúčastniť aj ďalší v poradí.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu podujatia, predovšetkým rozhodcom Borisovi Rintelovi a Rastislavovi Diviakovi, vedúcim zúčastnených družstiev, ako aj zástupcom ŠK Slovan za poskytnutie priestorov a hracieho materiálu.