Majstrovstvá Slovenska mladších žiakov sa po veľmi dlhom čase konali v Bratislave. Víkend 26.-27.4.2014 bol pre hlavné mesto naozaj výnimočný, lebo otvorilo svoje brány všetkým. Veď sa konal už 10. ročník Dní otvorených dverí samosprávy – Bratislava pre všetkých 2014 a mnoho atrakcií bolo zadarmo.
Mladí šachisti sa, pravda, sústredili najmä na svoje vystúpenia. V sobotu sa prezentovalo spolu 135 detí, ktoré súťažili v šiestich oddelených vekových kategóriách.

V najmladšej kategórii C08 sme videli reprízy súbojov z MSR mládeže v Starej Ľubovni v takmer identickom zložení hráčov špičky. Tentoraz sa šťastie usmialo na domáceho Šimona Šalgoviča, ktorý v rozhodujúcej partii 7. kola porazil aktuálneho majstra Slovenska Miroslava Krupu z AŠK Nitra, čím ho odsunul až na 3. miesto. Druhý skončil Šimon Rybka z ŠK CVČ Poprad. Pre ŠK Dúbravan Bratislava, ktorý Šimon Šalgovič reprezentuje, je to vôbec prvý titul majstra Slovenska v krátkej, len 3-ročnej histórii klubu a zároveň dobrý príklad, že ak sa v klube venujú mládeži intenzívne, pozoruhodné výsledky sa dostavia veľmi rýchlo.
Medzi dievčatami sme tiež boli svedkami úkazu „Déjà vu“ zo Starej Ľubovne. Tu i tam nedali svojim súperkám šancu Viktória Nadzamová (TJ Slávia Košice) a Lucia Ševčíková (MKŠS-ŠK Kysucké Nové Mesto), pričom oba ich vzájomné súboje skončili remízou. Pocit opakovanej skutočnosti umocnilo tesné druhé pomocné hodnotenie opäť v prospech Viktórie Nadzamovej. Tretia, rovnako ako na MSR mládeže v Starej Ľubovni, skončila Stela Kusá (CVČ Liptovský Mikuláš), ktorá prehrala len s oboma medailistkami.
V turnajoch do 8 rokov štartovali aj dievčatá a chlapci do 6 rokov, ktorí boli vyhodnotení osobitne. Medzi dievčatami do 6 rokov zvíťazila Martina Šošovičková z Novej Dubnice (3,5 b., 6. miesto) pred Barborou Obročníkovou (TJ Mladosť Žilina, 3 b., 8. miesto) a Ninou Holeštiakovou (TJ Caissa Čadca, 2 b., 10. miesto).
Lepším z dvoch zúčastnených chlapcov do 6 rokov bol Ondrej Gerek (ŠKŠ Dubnica n/V, 3,5 b., 11. miesto) pred Viliamom Čarneckým (TJ Mladosť Žilina, 1 b., 21. miesto).
Najpočetnejšie boli obe kategórie 10-ročných detí. Medzi chlapcami pozíciu prvého nasadeného a zároveň titul z MSR mládeže s prehľadom obhájil Jakub Šošovička (ŠK Strelec Devínska Nová Ves). Nečudo, veď priestory jedálne, v ktorých sa turnaj odohrával, dôverne pozná, v SZŠ Cenada chodí už do 4. ročníka. Veľkú vynaliezavosť v zachraňovaní ohrozených pozícií ukázal po zásluhe strieborný Adrián Gyerpál (TJ Slávia TU Zvolen), odolať sústredenému tlaku víťaza však nedokázal. Tretie miesto medzi 43 hráčmi v tejto kategórii obsadil Vladimír Bochnička (KŠN Bratislava).
Aj medzi dievčatami v kategórii D10 sa presadila jedna z hlavných favoritiek - Simona Koreňová z ŠK Ružomberok ako jediná zakončila súťaž so 100%-ným výsledkom 7/7. Na stupni víťazov jej robili spoločnosť druhá Kristína Šubjaková (Liptovská šachová škola) a tretia Adriana Vozárová (ŠK Láb). Pre zaujímavosť, aj na MSR mládeže si tieto tri slečny rozdali medaily, ale žiadna z nich nemá dve z rovnakého kovu.
V najstaršej kategórii mladších žiakov - chlapcov do 12 rokov - najvyspelejšiu hru predviedol Samir Sahidi (KŠN Bratislava), keď súperom povolil len jednu remízu. Druhé miesto si výborným finišom 3/3 zabezpečil Béla Jakab (Komárňanský ŠC Komárno), tretí skončil Filip Haring (ŠK TH Junior Banská Bystrica).
Aj medailistky v kategórii D12 boli rovnaké ako v Starej Ľubovni, len Dominika Tomčíková (ŠK Rajec) tentoraz predbehla Dominiku Ferkovú (BŠK Bardejov). Bronzovú medailu si obhájila Andrea Slabá (ŠK Kúpele Piešťany).
Ako naznačujú predchádzajúce riadky, MSR mladších žiakov čo sa týka kvality hráčov nezaostali za MSR mládeže v Starej Ľubovni a zúčastnila sa ich prakticky kompletná špička v týchto kategóriách. Opäť sa potvrdilo, že kvalita hráčov a hráčok sa ukáže bez ohľadu na zvolené tempo hry.
V nedeľu pokračoval národný šampionát v zrýchlenom šachu súťažou 4-členných družstiev mladších žiakov s povinnou účasťou dievčaťa. Škoda nižšej účasti len 14 družstiev, pred rokom bola dvojnásobná. No hlavní favoriti opäť štartovali. Po 5-tich rokoch absolútnej hegemónie Liptovskej šachovej školy v tejto kategórii došlo k zmene na tróne! KŠN Bratislava (Sahidi 6,5/7, Šándor 4,5/7, Slabá 5,5/7, Bochnička 4,5/7, vedúci družstva Miroslav  Roháček) povolilo jedinú remízu družstvu ŠK Garde Detva a vďaka vyrovnanému výkonu celého družstva pod líderským dohľadom víťaza 1. šachovnice Samira Sahidiho (6,5/7) presvedčivo zvíťazilo so ziskom 19 bodov a skóre 21 bodov. Liptovská šachová škola (Ferková 3/7, Ďurica 6/7, Tarageľová 4,5/7, Ciglian 5/7, vedúci družstva Juraj Ivan) sa tentoraz musela uspokojiť s druhým miestom (14 bodov, 18,5 skóre). Veľkú radosť z 3. miesta mali hráči aj tréner družstva ŠK Láb - Interchess CVČ Malacky (Šošovička 3,5/7, Sobek 5/7, Valigurský 5,5, Vozárová 5,5/7, vedúci družstva Tomáš Chabada), čo je prvá kolektívna medaila z MSR pre tento klub. Získali 13 bodov a 19,5 bodov na šachovniciach. Na 2. šachovnici bol najlepší Adam Ďurica (LŠŠ, 6/7), na 3. šachovnici zvíťazila Andrea Slabá (KŠN, 5,5/7), na 4. šachovnici sa predviedla Adriana Vozárová (ŠK Láb,5,5/7).
Organizačný tím pod taktovkou Martina Šelenga odviedol po všetkých stránkach výbornú prácu. Ozdobami podujatia boli aj takéto „maličkosti“:
1. samostatná webová stránka s prihlasovacími formulármi www.msr2014rapid.chess.sk, kde nájdete všetky informácie o podujatí,