Šachový klub ŠK Slovan Bratislava v spolupráci z Bratislavským šachovým zväzom po ročnej prestávke usporiadal v pondelok 24.11.2014 krajské kolo postupovej súťaže žiakov a žiačok základných škôl a 1. stupňa osemročných gymnázií v zrýchlenom šachu.

Už 3 roky po sebe sa darí aj napriek klesajúcim dotáciám z Ministerstva školstva vedy výskumu a športu organizovať okresné kolá vo všetkých ôsmych okresoch Bratislavského samosprávneho kraja. Záujem o šachové súťaže vo väčšine okresov rastie a boj o  postupové miesta je každým rokom urputnejší.

V súťaži chlapcov štartovalo 32 hráčov. Je pozoruhodné, že zo všetkých hráčov, ktorí si postup vybojovali v okresných kolách, neprišiel na krajský prebor len jediný. Turnaja sa zúčastnila kompletná bratislavská mládežnícka špička. Úlohu hlavného favorita potvrdil aktuálny majster Európskej únie do 14 rokov Marek Karas zo SŠ sv. Vincenta de Paul Bachova 4, keď súperom v 7 partiách povolil len jednu remízu.

Druhé miesto prekvapujúco, ale zaslúžene obsadil len 9-ročný

Vladimír Bochnička zo ŠPNDaG Teplická 7, ktorý získal 5,5 bodu. Obhajca titulu krajského preborníka z minulého roku Miroslav Macko (ŠPNDaG Teplická 7) sa s 5 bodmi musel uspokojiť s tretím poradím. Rovnaký počet bodov získal aj celkovo štvrtý, Jakub Šošovička zo SZŠ CENADA Majerníkova 60, ktorý spolu s pred ním umiestnenými hráčmi postupuje na Majstrovstvá Slovenska, pretože Marek Karas ako minuloročný medailista z M SR, mal zabezpečený priamy postup. Tiež len 9-ročný Jakub, okrem svojich hráčskych kvalít ukázal aj príkladný prístup fair play, keď v dôležitej partii predposledného kola proti Bochničkovi odmietol v beznádejnej koncovke istú výhru ponukou remízy tesne pred súperovým prekročením času. Náhradníkom postupujúcich je piaty v celkovom poradí Jakub Suchánsky  (ZŠ Veternicová 20).

Aj súťaž dievčat mala jasnú favoritku, Annu Vrtiakovú zo SŠ Novohradská 3. Reprezentantka SR na nedávno skončených Majstrovstvách Európy mládeže v gruzínskom Batumi nedala svojím menej ostrieľaným súperkám žiadnu šancu a vyhrala všetkých 7 partií. Druhé miesto s 5-imi bodmi obsadila Dóra Simon (ZŠ A.M. Szencziho 2, Senec). Najlepšie pomocné hodnotenie z vyrovnanej trojice hráčok zo Senca a Malaciek, ktoré získali 4,5 bodu, mala Adela Sobeková (SŠ sv. Františka Assiského, Malacky). Ďalšie miesta obsadili, a náhradníčkami priamo postupujúcej prvej trojice sú: 4. Sandra Hervaiová (ZŠ A.M. Szencziho 2, Senec), 5. Adriana Vozárová (ZŠ Dr. J. Dérera Malacky) a 6. Silvia Fajtáková (ZŠ Štúrova Malacky). Súťaž dievčat odohralo 22 hráčok.

Najlepšou „šachovou“ školou v kraji Spojená škola a Gymnázium Jura Hronca Novohradská 3 Bratislava zásluhou Anny VrtiakovejIgora Lintnera. Druhé miesto obsadila Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium Teplická 7, Bratislava (Bochnička, Michalková), tesne tretia bola Spojená škola sv. Františka Assiského, Malacky (Sobek, Sobeková).

Krajského kola sa zúčastnilo spolu 54 hráčok a hráčok z dovedna 30-tich škôl Bratislavského kraja.

Majstrovstva Slovenska žiakov a žiačok ZŠ a 1. stupňa OGY sa uskutočnia v stredu 10.12.2014 v Dolnom Kubíne v aquaparku Aqua Relax.

Vyhodnotenie, ktoré je aj v prílohe nájdete aj na stránke Bratislavského šachového zväzu www.bsz.chess.sk a tiež na portáli www.skolskysport.sk.

Ďakujem všetkým hráčom aj zástupcom zúčastnených škôl za zodpovedný prístup a korektné správanie, nemuseli sme riešiť žiaden spor. Dúfam, že budeme spolupracovať aj v ďalšom školskom roku.